Kurallar

Sistem

1. DBA Cup tek maçlı eliminasyon sistemi ile oynanacaktır. Eşleşmeler kura çekimi ile belirlenecektir.
2. Beraberlikle sonuçlanan müsabakalarda uzatma uygulanmaz ve doğrudan penaltı atışlarına geçilir. Beşer penaltı sonunda eşitlik devam ediyorsa eşitlik bozulana dek seri penaltı atışları yapılır.

Oyunun Süresi
3. Müsabakalar 15 dakikalık iki devre halinde oynanacaktır. Devre arası 2 dakikadır. Hakemler gerekli gördüğü kaybolan zamanları oyuna ekleyebilirler.

Oyuncuların Sayısı ve Nitelikleri
4. Takım kadroları en fazla 12 oyuncudan oluşur. Tüm müsabakalar biri kaleci olmak üzere yedişer oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanacaktır.
5. Resmi Takım Listesi’nin en geç 22 Kasım 2018 Perşembe günü mesai saatine kadar bildirilmesi gerekmektedir. Resmi Takım Listesi’ndeki bilgilerin doğruluğu ve takım kadrolarının kurallara uygunluğu ile ilgili her türlü sorumluluk katılımcı şirketlere aittir.
6. DBA Cup organizasyonunda sadece katılımcı şirketlerin çalışanları oynayabilirler (İştirakler dahil). Katılımcıların niteliğiyle ilişkili her türlü konuda tek yetkili DBA Turkey'dir.
7. Müsabakalarda yalnızca 18 yaşını tamamlamış erkek oyuncular yer alabilirler.
8. Kurallara uygun olmayan oyuncu oynatan takımlar turnuvadan ihraç edilir. İhraç edilen takımlara ek cezalar verilebilir.

Oyuncu Değişikliği
9. Müsabakalarda takımların 3 oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyuna girecek oyuncu müsabaka gözlemcisinin yanına gelerek değişeceği oyuncuyu belirtir ve hazır halde bekler. Oyunun durduğu anda gözlemci ve hakem kontrolünde değişiklik yapılır.
10. Oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olamaz.
11. Takımlar bir defaya mahsus olmak üzere kaleci ile oynayan bir oyuncuyu hakeme bildirerek değiştirebilirler. Değişiklik sonrası yaşanabilecek istisnai durumlarda hakemin onayıyla ikinci kez değişiklik mümkün olabilir.

Oyuncuların Giysi ve Gereçleri
12. Takımlar kendi yaptıracakları numaralı formalarla mücadele edeceklerdir (1-99). Forması olmayan takımlar ödünç verilecek yeleklerle oynayacaklardır.
13. Kaleciler kendi giysilerini giyeceklerdir. Kalecilerin giyeceği forma veya kaleci kazağının takım oyuncularının forma renginden farklı bir renkte veya desende olması zorunludur.
14. Yedek oyuncular maç boyunca formalarını giymeli ve teknik alanda durmalıdır.
15. Müsabakalarda forma renklerinin benzer olması halinde kura ile belirlenen takım yelekle oynar.
16. Müsabakalarda tüm oyuncular tekmelik takmak zorundadırlar (kaleci dahil). Tekmelik takmayan oyuncu sahaya çıkamaz. Tekmeliği olmayan oyunculara ödünç tekmelik verilecektir. Hijyenik açıdan her katılımcının kendi tekmeliğini edinmesi tavsiye olunur. Tekmelik zorunluluğu nedeniyle oyuncuların mutlaka tozluk giymesi gerekmektedir.
17. Oyuncular plastik tabanlı suni çim kramponu veya halı saha ayakkabısı ile mücadele edecektir. Metal tabanlı krampon giyilmesine ise müsaade edilmeyecektir. 
18. Yaralanmalara neden olabilecek saat, yüzük, kolye, bileklik ve gözlük dahil tüm takılar yasaktır (profesyonel sporcu gözlüğü hariç). 
19. Müsabakalar Organizasyon Komitesi tarafından sağlanan toplarla oynanacaktır.

Kaptanlar 
20. Takımların tek sözcüsü kaptandır. Dolayısıyla kaptanlar DBA Cup kurallarını iyi bilmelidirler ve hakemler ile görevlilere yardımcı olmalıdırlar.

Teknik Direktörler
21. Takımlar DBA Cup kadrolarıyla birlikte bir teknik direktör bildirebilirler. Teknik Direktörler müsabakalar esnasında teknik alanda durmalıdırlar.
22. Teknik direktörler soyunma odası, koridor, oyun alanı gibi teknik alanlarda takımla birlikte bulunabilirler. Bu kişiler dışında teknik alanlarda tanımlı olmayan kişilerin bulunması yasaktır.
23. Teknik direktörler sorumlu davranışlar içinde bulunmalıdırlar. Bu kişilerin saha içi ve saha dışında centilmenliğe aykırı tutum ve davranışları halinde kendileri ve / veya takımları ceza alabilir.

Hakemler
24. Her maç oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış hakemler tarafından yönetilir. Hakemlerin oyun ile ilgili kararları nihaidir. Hakem hatası ve kural hatası gibi gerekçelerle müsabaka tekrarı yapılamaz.

Cezai Durumlar
25. DBA Cup boyunca saha içi ve saha dışında centilmenliğe aykırı tutum ve davranışlar cezalandırılacaktır.
26. Takımlar seyircilerinden sorumludur. Organizasyon Komitesi seyircilerinin centilmenliğe aykırı tutum ve davranışları nedeniyle takımlara ihraç dahil her türlü cezayı verebilir.
27. Kırmızı kart gören oyuncular ve toplamda 3 maçta sarı kart gören oyuncular bir sonraki maçta oynayamaz. Hakem ve gözlemci raporları doğrultusunda kart cezaları arttırılabilir.
28. Müsabakalar tek gün içinde oynanacağı için Organizasyon Komitesi cezalarla ilgili anında karar verme ve uygulama yetkisine sahiptir.
29. Cezalarla ilgili hiç bir koşulda erteleme yapılmaz.
30. DBA Cup 2018 sezonunda tamamlanamayan kırmızı kart ve disiplin cezaları, bir sonraki sezona aktarılır. Sarı kart cezaları ise silinecektir.

Uygulamalar
31. Kaleciler kale atışını elle yapamaz. Oyun ceza sahası içinde herhangi bir noktadan ayakla başlatılır. Bu sırada rakip oyuncular ceza sahası dışında ve toptan 4 m. uzaklıkta durmaları gerekmektedir.
32. Taç atışları normal futbol oyun kurallarında olduğu gibi elle kullanılır.
33. Ofsayt kuralı uygulanmaz. Kaleciye pas ve bariz gol şansı dahil diğer tüm futbol oyun kuralları uygulanır.
34. Serbest vuruşlarda baraj mesafesi 4 m.’dir.
35. Topun oyun sahasının tavanındaki branda, ağ veya demire çarpması halinde oyun devam eder (golle sonuçlanan durumlar dahil).
36. Bir takımın herhangi bir nedenle sahada 3 kişi kalması halinde karşılaşma sona erer.
37. Takımlar maç saatinden otuz dakika önce tesiste hazır bulunmalıdır. Hakem müsabaka için sahaya çıktığında 5 oyuncu ile sahada yer almayan takım hükmen mağlup ilan edilir (3-0). Saat ile ilgili doğabilecek anlaşmazlıklarda Organizasyon Komitesi’nin tuttuğu "Resmi Turnuva Saati" geçerlidir.
38. Turnuva kurallarında yer almayan hususlarda futbol oyun kuralları geçerlidir.

Diğer
39. Turnuva öncesi sağlık kontrolü katılımcıların sorumluluğundadır. Tüm oyuncular spor yapmalarında bir sakınca olmadığına dair beyan formunu ilk müsabaka öncesinde sahada imzalayacaktır.
40. Oyuncular turnuva süresince resmi kimliklerini yanlarında bulundurmak zorundadır. Gerekli hallerde kimlik kontrolü yapılabilir.
41. Oyuncular ve misafirler değerli eşyalarını yanlarından ayırmamalıdır. Herhangi bir eşyanın kaybolması halinde tüm sorumululuk eşyanın sahibine aittir. 
42. Tüm haberler, duyurular ve turnuva programı www.spormax.com internet sitesinde yayınlanacaktır. Müsabakalar programdaki gün ve saatte oynanır. Açıklanan programda değişiklik yapılmaz (olağanüstü haller hariç). 
43. DBA Cup ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi Organizasyon Komitesi’ne aittir.
44. Organizasyon Komitesi’nin DBA Cup ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.
45. DBA Cup’a katılan tüm takımlar kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.

DBA Cup ile ilgili sorularınızı İletişim Formu doldurarak iletebilirsiniz.

25.10.2017